24 часа: 145 години МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен - болница с вековни традиции и поглед, отправен в бъдещето

24 часа: 145 години МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен  - болница с вековни традиции и поглед, отправен в бъдещето
28.10.2024 / 11:40

Всяка годишнина означава опит, история, традиции, утвърждавани и прилагани във времето с ясното намерение за просперитета на МБАЛ “Д-р Иван Селимински – Сливен“ АД. Благодарение на бивши и настоящи лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, фармацевти и друг немедицински персонал тук се  предоставят  качествени медицински грижи за нуждаещите се пациенти и населението от област Сливен и съседните региони.

Болницата е създадена през пролетта на 1879 г. като първата градска болница в гр. Сливен в базата на военен лазарет, закрит след заминаването на руските войски от България. За издръжката и управлението на болницата се грижи благотворителното дружество "Свети Пантелеймон". През юли същата година е назначен първият лекар и управител на болницата Д-р Георги Вълков Миркович (1828-1905), а окръжен лекар е д-р Начо Планински.

Първата старша сестра е Елена Черкас, изпратена от Руския Червен кръст, за да подготви местни жени за милосърдни сестри, които да я заместят след нейното заминаване в Русия, а след това и да обучават новопостъпващите. Така се поставя началото на обучението на милосърдни сестри в Сливен. В годините до 1944 г. Червеният кръст продължава да обучава чрез здравни курсове самарянки и милосърдни сестри. Курсовете са били с продължителност 4 месеца и са били предимно за оказване на първа помощ

Девет години по-късно болницата е разширена в "губернска“ с 50 легла и е обявена за първокласна. Управител на болницата в този период е д-р Начо Планински.

Така започва историята на МБАЛ “Д-р Иван Селимински – Сливен“ АД преди 145 години. Болницата се утвърждава в годините като едно от най-престижните лечебни заведения в Сливенска област. В момента в МБАЛ “Д-р Иван Селимински” общият брой на работещите е 823 души. Лекарите са 166, от тях със специалност са 131. В лечебното заведение работят двама фармацевти, 380 са специалистите по здравни грижи, а санитарите са 193 човека. Структурното разпределение на персонала е съобразено с реалните нужди, като все по-осезаема е тенденцията за застаряване на персонала. 60% от работещите 166 лекари са над 50 години. В същото време тези до 30 г. са само 23. Оптимистично е, че в болницата към момента специализират 36 лекари.

През последните години със собствени средства, средства на МЗ и по проекти се ремонтира и обнови изцяло материалната база на болницата. Освен в централната сграда основно са реновирани и отделения, разкрити в самостоятелни сгради.

В края на 2003 г. болницата печели проект на стойност 300 000 долара за подмяна на дограмата на основната сграда, ремонт и реконструкция на фасадата на централния вход, операционния блок и отделението по анестезиология и интензивно лечение. Финансирането на проекта е осигурено от Американското посолство

През 2004 г. е направен частичен ремонт на Рентгеново отделение, за да се инсталират дарените от фирма „Миролио” спирален компютърен томограф и графичен рентгенов апарат.

През 2006 г. Община Сливен закупува и предоставя за ползване от болницата литотриптер и фиброгастроскопска система на обща стойност 418 894 лв., а през 2007 г. закупува на болницата миялна машина за дезинфекция на хирургичен инструментариум и оборудване за централна стерилизационна на стойност 446 076 лв.

Закупена е земя за реализирането на инвестиционен проект - изграждане на Фтизиатричен сектор към Отделение по пулмология и фтизиатрия през 2011 г. Изгражда се нова сградата, в която се помещават 15 болнични легла за фтизиатрично болни и микробиологична лаборатория.

Реализацията на Проект за „Осигуряване на ефективна здравна инфраструктура и модернизация на МБАЛ „Д-р Иван Селимински” АД, гр. Сливен” за 5 351 770 лв. от МЗ по СРИП, е завършена през 2015 г. Извършени са строително монтажни работи по саниране на сградата на болницата, доставена е рентгенова и ендоскопска апаратура.

За периода 2015 – 2019 г. МБАЛ „Д-р Иван Селимински” е инвестирала 1 255 345 лв. собствени средства за подобряване на материалната база и закупуване на съвременна медицинска апаратура, а през последните четири години осигурените за това финансови средства са от програми за капиталови разходи на Министерство на здравеопазването (1 455 976 лв.) и собствени средства на лечебното заведение ( 3 561 868 лв.).

Всичко това е невъзможно да се осъществи без подкрепата и труда на всички работещи в болницата. Въпреки трудностите, свързани с недостиг на средства, на медицински персонал, проточилата се здравна реформа и нарастващите изисквания на населението за по-добро качество на медицинското обслужване, МБАЛ „Д-р Иван Селимински-Сливен” АД продължава да утвърждава своето водещо място като болница с вековни традиции и поглед, отправен в бъдещето.

 

 

Историята на болницата в години:

1879 г. – Откриване на първата градска болница в гр. Сливен с управител и първи лекар д-р Георги Вълков Миркович (1828-1905), и с окръжен лекар д-р Начо Планински. Започва обучението на милосърдни сестри в Сливен.

1888 г. - Болницата е разширена в "губернска“ с 50 легла. Обявена за първокласна болница с управител д-р Начо Планински.

1898 г. - Болницата е преместена в две нови сгради и разполага с аптека, операционна стая и амбулатория.

1903 г. – Изграждане на нова болница - централната сграда на бившата пневмо-фтизиатрична болница.

До 1937 г. – 100 болнични легла, 2 отделения – вътрешно и хирургично, персонал - 4 лекари, 1 аптекар, 1 фелдшер, 2 медицински сестри и 15 болногледачки.

1938 г. - 120 болнични легла, три отделения – вътрешно, хирургично с гинекология и отделение за гръдно болни.

1949 г. – 200 болнични легла, нови специализирани звена: детско, АГ, очно, ушно, кожно, нервно и инфекциозно отделения, клинична лаборатория, рентгеново, физиотерапевтично и патологоанатомично отделение.

1955 г. – Болницата е в нова сграда и получава името на сливенския възрожденец д-р Иван Селимински.

До 1999 г. - Стационар от 1148 болнични легла, три поликлиники и три филиала за рехабилитация на болните.

1999 – 2009 г. - Старт на здравната реформа, структурни промени – разделяне на поликлиниките от стационара – ДКЦ-та, изпълнителен директор д-р Методи Попстойков  

2000 г. – Болницата се преобразува в “МБАЛ Д-р Иван Селимински - Сливен” АД, с държавно и общинско участие, изпълнителен директор д-р Методи Попстойков.

2001 г. - Създава се Медцински център „Д-р Георги Микович” ЕООД, 100% собственост на болницата, с управител Д-р Васислав Петров.

2009 г. - Нов Съвет на директорите с председател г-жа Валя Ставрова, заместник председател д-р Юлия Бянкова и изпълнителен директор д-р Йордан Котов.

2010 г. – Нов съвет на директорите, председател д-р Златка Атанасова, изпълнителен директор д-р Васислав Петров

2011 г. - 521 болнични легла, ново отделение по вътрешни болести с 20 легла, отделение по пулмология и фтизиатрия с 48 легла, отделение по лицево–челюстна хирургия.

2013 г. - Ново отделение по вътрешни болести в гр. Котел с 20 болнични легла.

2019 г. – Ново отделение по кожни и венерологични болести с 10 болнични легла.

 

 

източник : 24 часа :

 

https://www.olx.bg/d/ad/maltiyska-bolonka-CID339-ID9ATKI.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=1

 
 

Copyright © 2008-2024 МБАЛ "Д-р Иван Селимински" АД - гр. Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев