Sliveninfo: Д-р Самра, кардиологът новатор

Аз вярвам, че всеки един човек заслужава най-доброто. В моята професия това означава качествена кардиология. Думите са на доктор Ивелин Самра, който завежда Отделението по кардиология в МБАЛ „д-р Иван Селимински“ – Сливен, информира Slirveninfo= Миналата седмица под негово ръководство за първи път в областната болница бе имплантиран пейсмейкър на пациент. За имплантацията д-р Самра е започнал обучение преди 3 години.
След неговото идване в областната болница започват да се правят коронарографии. Малко по-късно за първи път в кардиологичното отделение се извършват периферни ангиопластики. Впоследствие следва още една новост за пациентите на болницата – ангиопластики на сънните артерии, чиято цел е да се намали риска от инфаркт и инсулт. Днес отделението вече предлага и трансезофагеална ехокардиография – ехографско изследване през устата. И всички тези новости се случват след идването на д-р Ивелин Самра, за когото обаче приоритет не е само инвазивната кардиология, но и хронично болните от сърце. Като резултат от новостите днес огромната част от жителите на Област Сливен имат възможност за качествена кардиология в областната болница без да посещават други лечебни заведения в страната. Началникът на отделението пък стана истински новатор, въвеждайки инвазивната кардиология в най-голямото лечебно заведение в Област Сливен. За него все по-често се говори, че е кардиолог на бъдещето, който днес помага на многобройните си пациенти.
Д-р Ивелин Самра ръководи екип от 45 души. Всеки от тях стриктно изпълнява своите задължения в името на Негово величество пациента.
„Благодаря на Господ за това, което съм и което той ми позволява да постигна заедно с екипа на отделението по кардиология. Ценя всеки един от този екип“, споделя д-р Самра.
41-годишният началник на отделението по кардиология в областната болница на Сливен е роден в Пловдив, където неговите родители са били студенти. Прекарва детството си в Ямбол, родният град на майка му. Бащата на кардиолога е лекар, а майка му стоматоложка.
Д-р Ивелин Самра започва да стажува още като студент в Специализираната болница по кардиология в Ямбол. Има възможност да черпи опит от водещи кардиолози от Чехия и Италия. През 2011 г. започва работа в сливенската МБАЛ „Хаджи Димитър“, чието отделение по кардиология оглавява през 2017 г., когато е само на 33 години! Известният кардиолог от дете е свързан и с … журналистиката. Неговият дядо е дългогодишен главен редактор на един от водещите седмичници в Бейрут – вестник „Знаме“.
Лекарят е отдаден на евангелската църква. Всяка сутрин започва деня си с библията. Счита това за своето време. Следват ангажиментите в кардиологичното отделение и кабинета. По-късно д-р Самра има задължение към семейството, а обикновено вечер се отдава на релакс с четирите си деца и своята съпруга.
„Всяко време носи своята красота, но миговете със семейството са незаменими. Нашата къща е пълна с радост“, категоричен е кардиологът. Неделя сутрин той посещава евангелска църква, след което следва обяд с приятели – едно красиво време за лекаря.
Днес д-р Самра мечтае за истински хора.
„Подобни хора има, но сякаш липсват, времето стана такова и затова трябва повече да ги ценим“, споделя той.
Д-р Самра е отдаден и на моторните спортове. Той има няколко мотоциклета и автомобили, които кара на писти.
Това е една приятна почивка, която му дава сили да се върне към напрегнатото ежедневие.
Георги Мангинов, Sliveninfo