Профилактика на стомашно – чревни инфекции
Чревните заразни инфекции /дизентерия, хранителни токсикоинфекции, различните видове ентероколити и др./ не са невинни заболявания. Те могат да доведат до много сериозни последствия за здравето.
1. Бактериална дизентерия /шигелоза/
Дизентерията е остро инфекциозно заболяване, от което боледува само човекът. Причинява се от дизентерийните бактерии, които са обединени в род Шигела. Боледуват хора от всички възрасти, но най- засегнати са децата от 0 до 4 год. Източник на заразата е човекът – болен или здрав заразоносител. Най-често заразяването става по контактно - битов път, особено в семейна среда и в детски колективи. Инкубационният период е от няколко часа до седем, осем дни. Заболяването протича с гадене, отказ от храна, повръщания, които зачестяват, увеличава се броя на изхожданията до 10-15 за 24 часа. Температурата може да достигне до 39 градуса С. Чрез повърнатите материи и многократните изхождания се губят вода и соли, което води до дехидратация. При благоприятно протичане и навреме проведено лечение състоянието на пациента се подобрява. При тежко протичане възстановяването настъпва след15-20 дни.
2. Ешерихиози /колиентерити/
Причинител на заболяването са ентеропатогенни бактерии - Ешерихия коли. Те предизвикват остри стомашно чревни заболявания, специфични за ранната детска възраст. Основен резервоар на инфекцията е човека. Механизма на предаване на заразата е фекално-орален. Колибактериите притежават голяма устойчивост във външната среда. Инкубационният период е от 1-21 дни. Повръщането, отказа от храна, изразеното неспокойствие са характерни прояви на заболяването.
Диарията се засилва към 10-15 изхождания дневно. Лечението е в болнична обстановка и е продължително, особено при тежките форми.
3. Кампилобактериоза
Това е друга бактериална чревна инфекция, причиненена от Кампилобактер пилори на която се дължат голяма част от вътреболничните инфекции и заболяват предимно малки деца. Начина на предаване на чревната инфекция става посредством мръсни ръце, предмети от околната среда и хранителни продукти от животински произход.
За предпазване от стомашно - чревни заболявания е необходимо:
да се поддържа изрядна лична хигиена и щателно измиване на ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна,
грижливо да се измиват с течаща вода суровите плодове и зеленчуци преди ядене,
да се опазват хранителните продукти и приборите за хранене от замърсяване от мухи и гризачи,
да се използва вода от гарантирани питейни източници,
да се спазват строго правилата за дезинфекция.
При настъпили заболявания с чревно разстройство веднага потърсете лекарски съвет! Избягвайте самолечението!
ИЗДАВА Д ПБПЗ ПРИ РЗИ - БУРГАС